Na górę
NEWSLETTER
back

IV Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 
Teatr Wielki - Opera Narodowa | 17 listopada 2021

17 listopada 2021 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 2021. Największe tego typu wydarzenie dla branży scenicznej w tej części Europy. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Scena Jutra oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Wśród tematów podejmowanych w czasie Konferencji pojawiły się między innymi: ekologia, edukacja, modelowanie 3D, wirtualna rzeczywistość, multimedia, światło, dźwięk, ale również nowe trendy jakie dziś pojawiają się w rozrywce, szczególnie tej online...

17 listopada 2021 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 2021. Największe tego typu wydarzenie dla branży scenicznej w tej części Europy. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Scena Jutra oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Ostatnia edycja Konferencji Scena Jutra odbyła się w lutym 2020 roku. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że wirus, o którym mówiło się jako czymś odległym, już w niecałe 3 tygodnie później zmieni nie tylko branżę sceniczną w Polsce, ale również świat, który znany. Pierwszy lockdown był szokiem dla wszystkich. Odwołane koncert, spektakle, wydarzenia, ludzie pozamykani w domu. Trochę czasu trwało zanim życie zaczęło wracać do normalności. Od tego czasu minęło sporo czasu, branża powoli zaczyna funkcjonować normalnie, ale wciąż wisi nad nami widmo kolejnych zamknięć i groźba zwiększających się zakażeń. W takie atmosferze niepewności, ale również nadziei wydarzyło się coś niezwykłego. Po raz kolejny grupa zaangażowanych osób postanowiła zjednoczyć branżę sceniczną organizując spotkanie, podczas którego mogą oni posłuchać inspirujących prelekcji, ciekawych debat i wykładów. Jednak chyba najważniejsze to najzwyczajniej spotkać się ze sobą, nie tylko w świcie wirtualnym. 
 
Ze względów na panującą sytuacje tegoroczna, czwarta edycja Scena Jutra była wyjątkowa, ponieważ jej celem nie było narzekanie na to co za nami, ale spojrzenie do przodu i pokazanie co pozytywnego czeka nas w przyszłości. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były związane z zagadnieniami ekologii; nowych technologii oraz ich wykorzystania w rozrywce, sztuce i promocji; edukacji oraz przyszłości i kierunków rozwoju branży scenicznej.

W tym roku ze względów pandemicznych wydarzenie zorganizowano w ciągu jednego dnia. Początek Konferencji miał miejsce na Sali Kameralnej przygotowanym specjalnie na ta okazję intro. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii uczestnicy mogli przenieść się do pracowni architekta Bohdana Pniewskiego, który zaprojektował wnętrze gmachu teatru, przenieść się do odwzorowanej komputerowo dużej sceny a następnie do prawdziwego wnętrza, gdzie do rejestracji obrazu użytospektakularnych ujęć z dronów FPV. Wstępem do prelekcji było krótkie wystąpienie przedstawicieli organizatorów - Małgorzaty Szabłowskiej (Teatr Wielki – Opera Narodowa) i Jacka Krawczykowskiego (Fundacja Scena Jutra). Następnie głos oddano zaproszonym na to wydarzenie gościom z Polski i zagranicy. W Strefie Inspiracje - 24 prelegentów podczas 16 prelekcji w czasie 7 godzin inspirowało, dzieliło się doświadczeniem ze swojej pracy nad największymi projektami w Polsce i na świecie. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje mówcy motywacyjnego Wojciecha Herry, Rafała Wiśniewskiego – Dyrektora, socjologa, menedżera i wykładowca - Narodowe Centrum Kultury, Jamesa Simpsona - dyrektora studia opracowującego technologie XR - Copper Candle, Małgorzaty Szabłowskiej - reżysera i producenta, zastępcę dyrektora ds. technicznych – Teatr Wielki – Opera Narodowa, którą w prezentacji wspierał Jacek Chojczak – Lightig Designer - Green Beam Design, Macieja Żemojcina - producent Wirtualnej Produkcji - Pixel Race, Pawła „Spidera” Pająka - Creative Visual Director & Producer – Peercepto, Kamila Pohla - reżyser koncertu, autor koncepcji, Macieja Amanowicza - reżysera i producenta telewizyjnego, Artura Szymana - operatora, projektanta i reżysera światła - LightUp oraz Daana Ommena - dyrektora kreatywnego - Live Legends, który żeby pojawić się na Konferencji zdecydował się na 16 godziny lot z Los Angeles. Kolejny już rok prowadzącym Konferencję na Scenie Inspiracje był aktor Bartek Kasprzykowski.

Równocześnie na Sali Kamiennej po raz kolejny zorganizowano Strefę Dyskusje, gdzie spotkały się ze sobą różne osobowości, przedstawiciele różnych gałęzi, artyści, technicy, dyrektorzy, scenografowie. Każdy z nich mógł wyrazić własne zdanie na najbardziej palące tematy, którymi żyje branża sceniczna. Mimo, że opinie naszych ekspertów były odmienne, to wszystkie prowadziły do jednego bardzo ważnego wniosku: dla dobra całej branży scenicznej oraz jej rozwoju powinniśmy jeszcze ściślej ze sobą współpracować, słuchać się nawzajem, dzielić wiedzą i inspirować. W Strefie Dyskusje 29 ludzi sceny, często niewidoczni, organizujący największe wydarzenia, zarządzające największymi projektami, tworzący emocje, podczas 9 paneli w czasie niemal 7 godzin mogli przekazać swój punkt widzenia, ale również opowiedzieć o projektach, w których biorą udział i problemach, z jakimi się borykają. Największa popularnością cieszyły się panele Wirtualna produkcja - świat bez granic, Sponsoring i mecenat w projektach scenicznych, Dźwięk immersyjny oraz Edukacja artystyczna, a teatr przyszłości. Za prowadzenie dyskusji, ich merytorykę odpowiadali Magdalena Kondas, Justyna Czarnota, Michał Fiodorow i Krzysztof Polesiński.
Równocześnie z panelami i dyskusjami na Salach Redutowych organizatorzy zorganizowali Strefę Partnerzy. Tam zorganizowano wystawę, która stała się znakiem rozpoznawczym Konferencji Scena Jutra, w tym roku było to 29 wystawców12 fizycznie i 17 online. Osoby, które zdecydowały się na odwiedzenie tej strefy miały okazję, nie tylko poznać najnowsze rozwiązania technologiczne o czołowych światowych producentów oświetlenia, sterowania, multimediów, ale również wystawy np. studentów Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie czy firmy Riedel. Również tam goście mieli możliwość wysłuchania 16 kilkunastominutowych szkoleń, prezentacji, dyskusji, które poprowadziło 15 prelegentów, w tym Ingo Dombrowski - Key Account Manager Robe lighting, Dagmara Chmielewska ze Stowarzyszenia Branży Eventowej, Massimo Bolandrina - Regional Sales Manager Claypaky, Paweł Jarząbek - Kierownik Sekcji Szkoleń i Sekcji Produktów Estradowych LTT. Tego dnia podczas panelu Event 2.0 ogłoszono również stworzenie Ekocertyfikatu i opracowaliśmy definicję eko eventów, których inicjatywą byli Katarzyna Gadomska (Członek Zarządu SBE) i Łopata Grzegorz (Członek Zarządu SBE).

Po raz czwarty Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 2021 okazała się sukcesem. Mimo dużego nagromadzenia wydarzeń oraz panującej na świecie sytuacji epidemicznej Konferencje odwiedziło ponad 450 osób z Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Holandii. Już w przyszłym roku spotykamy się na kolejnej edycji. Data oraz zaproszeni na nią goście wciąż owiani są tajemnicą.

wszystkie GALERIA SCENA INSPIRACJE SCENA DYSKUSJE SCENA PARTNERZY WESPRZYJ NAS
skos czarny
GALERIA
Wszystkie
wesprzyj nas
Formularz kontaktowy