Na górę
NEWSLETTER
back

Scena Jutra 2017

pierwsza edycja - 26 września 2017
Teatr Capitol Warszawa

W dniu 26 września nasza Redakcja miała przyjemność uczestniczyć w pierwszej edycji seminarium pod tytułem „Scena Jutra”, poświęconego najnowszym technologiom do zastosowań scenicznych. Spotkanie zostało zorganizowane przez firmy Prolight i TSE przy współpracy z warszawskim Teatrem Capitol, w którego nastrojowych wnętrzach zjawiła się dość pokaźna liczba gości.

Większość uczestników, podobnie jak my, ciekawa nowinek technicznych, tego, jak dzięki nim zmienia się scena i jak będzie wyglądać w najbliższej przyszłości. Zebranych powitał Radosław Zacheja, po chwili dołączył do niego Łukasz Kubiak (członek zarządu TSE), aby płynnie i zgodnie z harmonogramem przejść do pierwszej części spotkania zatytułowanej „Multimedia Jutra”. Obaj panowie w niezwykle interesujący sposób, niczym nowocześni iluzjoniści, zaprezentowali ogromne możliwości współpracujących ze sobą systemów BlackTrax i d3 wspartych projektorem laserowym Barco UDX – 4K32. Śledzenie obiektów, projekcja 3D i efekty specjalne wywarły na zebranych spore wrażenie.
 
Po efektownym otwarciu nadszedł czas na kolejnego prelegenta, którym był Michał Fiodorow – kierownik techniczny Prolight. Na przykładzie najnowszego musicalu „Piloci” Teatru Muzycznego Roma omówił aspekt techniczny przygotowań, sposób realizacji oraz szczegóły wykorzystania technologii multimedialnych w trakcie spektaklu. Co ciekawe, Michał Fiodorow podzielił się tymi informacjami przed jego oficjalną premierą.
 
Podczas trzeciej prezentacji mieliśmy okazję przenieść się w Krainę Kinder Niespodzianki. Odpowiedzialny za realizację tego wyjątkowego widowiska Krzysztof Wąs (Project Manager z firmy TSE) omówił szczegółowo proces jego powstawania oraz praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak system Black Trax czy projekcja 3D. Niemniej interesującym elementem wystąpienia było podsumowanie KKN w liczbach, które doskonale obrazowało skalę całego przedsięwzięcia.
 
 
Kończącym pierwszą część seminarium był Paweł „Spider” Pająk – producent kreatywny, reżyser, projektant światła i multimediów, realizator, założyciel Percepto – kreatywnego laboratorium produkcji. Tematem jego prezentacji była tegoroczna trasa Żywiec Męskie Granie i związana z nią sfera produkcyjna. Omówiony został proces przygotowań, tworzenia koncepcji, preprodukcji, jak i samej realizacji podczas koncertów, bogato ilustrowany przykładami filmowymi. Warto dodać, że podczas trasy Żywiec Męskie Granie po raz pierwszy na świecie wykorzystano serwer gx1 oraz premierowo w Polsce serwer g2 firmy d3 Technologies.
 
Po przerwie na gości czekała kolejna atrakcja, czyli premiera nowej głowy ruchomej firmy ROBE – MegaPOINTE. Poprzedził ją krótki pokaz świetlny z wykorzystaniem modeli miniPOINTE, POINTE i MegaPOINTE przygotowany przez Waldemara Osentowskiego – realizatora współpracującego między innymi z zespołem Kult.
 
Po zakończonym pokazie na scenie pojawił się Key Account Manager z firmy ROBE – Ingo Dombrowski, który w kilku słowach przedstawił historię firmy, po czym oficjalnie zaprosił na premierę. Szczegóły techniczne i możliwości nowego modelu zaprezentował Rafał Rzeczkowski ( członek zarządu Prolight). MegaPOINTE to bardzo interesujący produkt (piszemy o nim na stronie 30) i mamy nadzieję, że w niedługim czasie trafi do naszej redakcji na testy. Po premierze po raz kolejny na scenie pojawił się Radosław Zacheja, który w ramach projektu Lightschool omówił dwa tematy: „Jakość światła – współczynnik oddawania barwy” oraz „Przegląd technologii śledzenia światłem”.
 
Po tej interesującej prelekcji nadszedł czas na kolejnego gościa, którym był Remco Teunissen, reprezentujący firmę RTN Showsupport. Remco przyjechał z Holandii, aby przedstawić możliwości oprogramowania Vectorworks i korzyści płynące z jego wykorzystania.
 
Zamykającym drugą część seminarium był Paweł Kulik z firmy Barco. W swojej prezentacji omówił aktualne technologie dostępne w projektorach oraz dokonał ich krótkiego porównania z uwzględnieniem możliwości projekcyjnych i kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo przedstawił zalety najnowszych rozwiązań gdzie źródłem światła jest zespół laserowy wraz z luminoforem (ang. laser phosphor), które dzięki tej technologii projektory cechują się długowiecznością i znakomitymi parametrami pracy. Niemniej ważnym aspektem seminarium była okazja spotkania ludzi z branży – możliwość dyskusji, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Podczas trwania imprezy we wnętrzach teatru przez cały czas rozstawione były stoiska firmowe prezentujące różnorakie produkty, rozwiązania techniczne oraz instalacje (np. kinetyczne kule świecące).
 
Podsumowując, szczerze gratulujemy organizatorom pomysłu oraz jego perfekcyjnej realizacji. Dobór prelegentów oraz poruszanych tematów był niezwykle ciekawy i szczerze nie możemy się doczekać kolejnej edycji Sceny Jutra. Do zobaczenia!

wszystkie GALERIA WESPRZYJ NAS
skos czarny
GALERIA
Scena Jutra 2017
wesprzyj nas
Formularz kontaktowy